Dług u komornika to sytuacja, w której dłużnik nie wywiązuje się z nałożonych na niego zobowiązań finansowych, a wierzyciel zwraca się do komornika o ściągnięcie należności. W polskim prawie jest możliwość przedawnienia takiego długu, jednak proces ten rządzi się swoimi prawami i wymaga zrozumienia kilku kluczowych aspektów.
Czym jest przedawnienie długu?
Przedawnienie polega na tym, że po upływie określonego czasu uniemożliwia wierzycielowi dochodzenie roszczeń w sądzie. Oznacza to, że po pewnym okresie dług „znika” w oczach prawa, choć formalnie może nadal istnieć.
Jak sprawdzić przedawnienie długu u komornika?
Przede wszystkim należy precyzyjnie ustalić datę powstania zobowiązania oraz termin, w którym dług powinien się przedawnić, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W tym celu warto przeanalizować wszystkie dokumenty związane z długiem, takie jak umowy, faktury, wezwania do zapłaty, a także wszelkie korespondencje z wierzycielem i komornikiem.
Kolejnym krokiem jest zrozumienie specyfiki długu – różne rodzaje zobowiązań mogą mieć różne terminy przedawnienia. Warto też sprawdzić, czy w okresie od powstania długu do chwili obecnej nie doszło do zdarzeń, które mogłyby przerwać bieg przedawnienia, takich jak np. uznanie długu przez dłużnika lub wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Kiedy dług ulega przedawnieniu?
Zgodnie z polskim prawem, termin przedawnienia zależy od rodzaju długu. Większość zobowiązań cywilnych, takich jak niezapłacone faktury czy pożyczki, przedawnia się po 3 latach. W przypadku długów z tytułu alimentów okres ten wynosi także 3 lata, ale trzeba zaznaczyć, że w przypadku dzieci prawo do alimentów wygasa dopiero po uzyskaniu przez nie samodzielności.
Dla niektórych zobowiązań wynikających z działalności gospodarczej – 2 lata. Jednak ważne jest, że wszczęcie egzekucji komorniczej przed upływem terminu przedawnienia „zatrzymuje zegar”, co oznacza, że czas ten zostaje zawieszony do momentu zakończenia egzekucji.
Jak dochodzi do przedawnienia w trakcie egzekucji komorniczej?
Rozpoczęcie działań egzekucyjnych przez komornika przed upływem terminu przedawnienia powoduje, że dług nie przedawnia się, dopóki trwa postępowanie egzekucyjne.
Jeśli jednak postępowanie zostanie zawieszone lub zakończone z jakichś przyczyn, a wierzyciel w ciągu 6 lat od momentu umorzenia postępowania egzekucyjnego nie podejmie żadnych działań, wówczas dług ulega przedawnieniu. Wierzyciel ma zatem 6 lat na ponowne wszczęcie egzekucji od dnia umorzenia postępowania. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy wierzyciel przedłoży dokument potwierdzający przerwanie biegu przedawnienia, co może wpłynąć na dalszy ciąg sprawy.
Odmowa wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika
Komornik Sądowy odmawia wszczęcia postępowania w sprawie przedawnionej wierzytelności, dlatego zgodnie z art. 804 §2 kodeksu postępowania cywilnego wierzyciel ma obowiązek dołączyć do wniosku egzekucyjnego dokument, z którego wynika, że doszło do przerwania biegu przedawnienia, oczywiście, jeżeli z daty wydania tytułu wykonawczego wynika, że do takiego przedawnienia mogło dojść. Dokumentem takim może być, w szczególności zaświadczenie potwierdzające złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji lub inne pismo potwierdzające, że takie postępowanie zostało wszczęte. Wierzyciel musi wykazać, w przypadku gdy od dnia wydania tytułu wykonawczego minął termin przedawnienia, że w tym czasie termin ten został przerwany. Bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego przedawnionej wierzytelności
Na wniosek dłużnika komornik ma obowiązek umorzyć postępowanie egzekucyjne, które dotyczy wierzytelności, która uległa przedawnieniu. Po złożeniu takiego wniosku przez dłużnika, jeżeli z daty wydania tytułu wykonawczego wynika, że zasądzona w nim roszczenie mogło on ulec przedawnieniu, a do wniosku egzekucyjnego nie dołączono dokumentów potwierdzających, że bieg terminu przedawnienia uległ przerwaniu (np. z uwagi na fakt, że wniosek ten został złożony przed dniem 21 sierpnia 2019, kiedy wierzyciel nie miał obowiązku przedkładać takich dokumentów) komornik powinien wezwać wierzyciela do przedłożenia takich dokumentów pod rygorem umorzenia postępowania egzekucyjnego.
Przedawnienia długów – podsumowanie
Dług może ulec przedawnieniu, ale proces ten jest zależny od wielu czynników. Odrębną kwestią są też kwestie moralne.
Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika