Świadczenie wychowawcze 800+, będące jednym z filarów polityki prorodzinnej w Polsce, jest tematem wielu dyskusji i pytań, zwłaszcza w kontekście egzekucji komorniczej. Jednak, czy komornik może zająć środki pochodzące z tego programu? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości – środki z 800+ są chronione przed zajęciem komorniczym. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat oraz poznać szczegóły, zapraszamy do przeczytania dalszej części artykułu.
Świadczenie 800+ a komornik – podstawy prawne
Świadczenie wychowawcze, popularnie zwane 800+, jest przyznawane na każde dziecko w rodzinie do ukończenia 18. roku życia. Celem programu jest wsparcie finansowe rodzin, które ma na celu poprawę warunków życia dzieci oraz zmniejszenie ubóstwa wśród najmłodszych. Jest to świadczenie bezwarunkowe, co oznacza, że nie jest uzależnione od dochodów rodziny.
Często pojawiają się wątpliwości czy komornik może zająć 800+. Zgodnie z polskim prawem, niektóre świadczenia socjalne podlegają ochronie przed egzekucją komorniczą. Przepisem, który reguluje tę kwestię, jest art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim, „nie podlegają egzekucji świadczenia z pomocy społecznej oraz świadczenia rodzinne”. Do świadczeń rodzinnych zalicza się między innymi 800+. Komornik nie może zająć pieniędzy pochodzących z tego programu, jednak można spotkać się z różnymi praktykami.
Czy komornik może zająć 800 plus?
Mimo jasnych przepisów prawnych, zdarzają się sytuacje, w których komornik zajmuje rachunek bankowy dłużnika, na który wpływają środki ze świadczenia 800+. Dzieje się tak, ponieważ komornik, dokonując zajęcia rachunku bankowego, nie ma technicznej możliwości selektywnego wyłączenia poszczególnych wpływów z zajęcia. Dotyczy ono całego salda na rachunku, co może obejmować zarówno środki pochodzące z wynagrodzenia za pracę, jak i ze świadczeń socjalnych.
Jak chronić świadczenie 800+ przed egzekucją?
W pierwszej kolejności należy poinformować komornika o charakterze wpływów na rachunek bankowy. Komornik, otrzymawszy taką informację, powinien zaniechać egzekucji tych środków. Dzięki temu świadczenie 800+ pozostanie nienaruszone i będzie mogło być wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.
W sytuacji, gdy mimo wszystko dojdzie do zajęcia środków pochodzących ze świadczenia 800+, dłużnik ma prawo do złożenia skargi na czynności komornika. Skargę należy złożyć do sądu rejonowego za pośrednictwem komornika sądowego, w terminie 7 dni od dnia powzięcia wiadomości o dokonaniu zajęcia. W skardze trzeba wskazać, że zajęte środki pochodzą ze świadczenia wychowawczego i podlegają ochronie przed egzekucją.
Program 800+ a komornik – podsumowanie
Świadczenie 800+ jest istotnym elementem wsparcia rodzin w Polsce, mającym na celu poprawę warunków życia dzieci i redukcję ubóstwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, świadczenie to jest chronione przed egzekucją komorniczą.
Aby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom i zajęciom tych środków przez komornika, warto poinformować komornika o charakterze wpływów na rachunek bankowy. W przypadku niesłusznych działań komornika, można także złożyć skargę na jego czynności. Podjęcie współpracy z organem egzekucyjnym może znacząco zwiększyć szanse na pozytywne rozwiązanie sytuacji i ochronę swoich praw.
Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika