Koszty egzekucji komorniczej są zróżnicowane i zależą od rodzaju egzekucji oraz wysokości długu. Pokrywa je najczęściej dłużnik, a ich wysokość ustalana jest na podstawie ustawy o kosztach komorniczych. Poniżej przedstawiamy więcej szczegółów.
Czynności komornika nie są bezpłatne. Za jego działania musi zapłacić sam dłużnik. Pieniądze nie trafiają jednak do komornika, lecz do Skarbu Państwa. Za jakie czynności komornika trzeba zapłacić?
Ustawa o kosztach egzekucji – podstawa prawna
Akt prawny regulujący koszty komornicze to Ustawa o kosztach komorniczych. Podstawowe koszty komornicze wynoszą zwykle 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia. Jest to 10% od kwoty, jaką komornik pobierze w postępowaniu egzekucyjnym od dłużnika. Ważny jest też czas spłaty – w przypadku szybkiego uregulowania zadłużenia komornik może pobrać tylko 3%. Koszty egzekucji komorniczej są obliczane stosownie do zadłużenia.
Koszt postępowania egzekucyjnego
Podstawowa opłata egzekucyjna wynosi 10%. Jest wyliczana od całej kwoty egzekwowanej przez komornika. Ponosi ją dłużnik. Preferencyjna opłata egzekucyjna, jak wspomnieliśmy powyżej, to 3%.
Z kolei opłata przy umorzeniu to 5%. Dłużnik ją reguluje, jeśli nastąpi zawarcie porozumienia albo dojdzie do umorzenia z powodu spłaty całości długu w ciągu miesiąca od informacji o egzekucji. W innym przypadku umorzenie egzekucji wyniesie 10%.
Są też opłaty egzekucyjne w sprawach o egzekucję świadczeń niepieniężnych – m.in. opłata od wniosku o wszczęcie egzekucji wydania rzeczy ruchomej opłata od wniosku o wprowadzenie syndyka masy upadłości w posiadanie majątku albo zarządcy w posiadanie majątku lub w zarząd nieruchomości czy opłata od wniosku o wszczęcie egzekucji wprowadzenia w posiadanie nieruchomości albo opróżnienia lokalu lub innego pomieszczenia.
Jakie koszty komornicze ponosi wierzyciel?
Większość kosztów komorniczych ponoszą dłużnicy, ale są od tego wyjątki. Na przykład opłatę za bezpodstawne wszczęcie postępowania płaci wierzyciel. Jej wysokość to 10%.
Wierzyciel może zostać obciążony opłatą w sytuacjach, gdy złoży wniosek dotyczący umorzenia postępowania egzekucyjnego i nie wykaże, że było ono efektem zawarcia ugody z dłużnikiem. Wierzyciel zostanie obciążony opłatami w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego z powodu jego bezczynności i biernej postawy.
Opłaty dodatkowe obciążające wierzyciela, które zwraca dłużnik przy skutecznej egzekucji:
- Wniosek o wszczęcie egzekucji rzeczy ruchomej – 400 zł
- Wniosek o wprowadzenie syndyka lub zarządcy – 400 zł
- Opłata za sporządzenie protokołu stanu faktycznego – 400 zł
- Doręczenie pisma przez komornika – 60 zł
- Wniosek o sporządzenie spisu inwentarza – 400 zł
- Wniosek o wszczęcie egzekucji wprowadzenia w posiadanie nieruchomości mieszkalnej – 1.500 zł
- Wniosek o wszczęcie egzekucji wprowadzenia w posiadanie innej nieruchomości lub opróżnienia lokalu – 2.000 zł
Wysokość kosztów egzekucji komorniczej może być duża, dlatego warto unikać zaległości w płatnościach i starać się rozwiązywać problemy finansowe w porozumieniu z wierzycielem, zanim sprawa zostanie przekazana do komornika.
Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika