Problemy ze spłatą zobowiązania finansowego, w dodatku trwające bardzo długo, mogą mieć poważne konsekwencje. Wierzyciel ma prawo złożyć odpowiednio wniosek do sądu, wtedy działania podejmuje komornik. Może jednak i on trafić na pewne trudności ze ściągnięciem środków. Wyjaśnijmy, na czym polega wyjawienie majątku dłużnika.
Problemy ze spłatą długu a wyjawienie majątku
Problemy ze spłatą zobowiązania finansowego oznaczać powinny jedno – podjęcie odpowiednich działań. Pierwszą czynnością powinna być próba kontaktu i ustalenia porozumienia z wierzycielem. Wtedy można wyjaśnić przyczyny zaległości w spłacie i znaleźć kompromis satysfakcjonujący dla obu stron – m.in. można wynegocjować rozłożenie długu na raty albo przedłużenie terminu spłaty.
Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wierzyciel może nie chcieć sam zajmować się taką sprawą – wiele osób woli zlecić to firmie windykacyjnej, która ma doświadczenie w egzekwowaniu należności. Równie częsta jest droga sądowa oraz podjęcie działań przez komornika.
Działania komornika i wyjawienie majątku przed sądem
Jako konieczne wsparcie w ściągnięciu należności od dłużnika może być komornik. Aby mógł działać, niezbędne jest uzyskanie w sądzie tytułu wykonawczego. Po dopełnieniu formalności, wniosek o dokonanie egzekucji z tytułem wykonawczym uprawnia wierzyciela do wszczęcia egzekucji przez komornika sądowego.
Wniosek powinien zawierać dane dłużnika – imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL. Trzeba też wpisać pełną kwotę długu oraz wskazać sposób, w jaki komornik powinien przeprowadzić egzekucję – chodzi o ujawnienie majątku dłużnika.
To wierzyciel po wydaniu przez sąd tytułu wykonawczego musi zwrócić się do komornika o przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego. Ten podejmie szereg czynności egzekucyjnych w celu wyegzekwowania zaległego zobowiązania.
Dostępne sposoby na przeprowadzenie egzekucji komorniczej
Komornik może dokonać egzekucji komorniczej m.in. z wynagrodzenia dłużnika, z rachunku bankowego, nieruchomości i ruchomości, praw majątkowych lub wierzytelności.
Wyjawienie majątku dłużnika – na czym polega?
Działania związane z wyjawieniem majątku dłużnika mają pomóc określić aktualny stan faktyczny. Wierzyciel może się ich podjąć z intencji albo wtedy, gdy obawia się, że dłużnik stara się ukryć swój majątek lub jego część. Warto sprawdzić, czy dłużnik naprawdę nie ma majątku, zanim komornik podejmie decyzję o umorzeniu egzekucji właśnie z tego powodu.
Zasady związane z wyjawieniem majątku dłużnika reguluje Kodeks Postępowania Cywilnego, a konkretniej – artykuł 913.
Wierzyciel ma prawo do wnioskowania o wyjawienie majątku dłużnika, gdy:
- nie ma rokowań na zaspokojenie egzekwowanych należności;
- wierzyciel wykaże, że poprzez egzekucję komorniczą nie udało się odzyskać należności.
Wyjawienie majątku – gdzie o to wnioskować?
Wierzyciel ma prawo złożyć odpowiednie pismo, by możliwe było wyjawienie majątku dłużnika. Za złożenie wniosku pobierana jest opłata sądowa w wysokości 200 złotych. Taki wniosek ma charakter oficjalnego pisma, które kieruje się do sądu właściwości ogólnej dłużnika.
Warto też dodać informacje o kwocie długu i danych komornika oraz skan tytułu wykonawczego dla egzekucji. Jeśli dysponujemy dokumentami stanowiącymi dowody, że były problemy z ustaleniem majątku dłużnika, też warto je skopiować i przekazać – podobnie jak protokół sporządzony przez komornika.
Sąd przeprowadzi postępowanie i wysłucha obu stron postępowania. Wierzyciel może zażądać, by dłużnik złożył przyrzeczenie, że złożony przeze niego wykaz majątku jest prawdziwy i pełny.
Dodajmy, że wniosek o wyjawienie majątku dłużnika można złożyć też wcześniej, przed przeprowadzeniem czynności przez komornika. Wierzyciel ma prawo złożyć dokument do sądu przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego – wraz z tytułem wykonawczym.
Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika