Celem egzekucji komorniczej jest spłacenie wierzyciela. Aby osiągnąć ten cel, komornik przeprowadzający egzekucję musi jak najwięcej dowiedzieć się na temat majątku dłużnika. Komornik ma uprawnienia do żądania niezbędnych informacji oraz wyjaśnień od osób i instytucji. Ponadto wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku.
Wyjawienie majątku dłużnika
Jedną z najważniejszych instytucji prawnych przyspieszających lub umożliwiających spłatę długu jest wyjawienie majątku dłużnika. Możesz złożyć wniosek do sądu o wyjawienie jego majątku i zażądać, by dłużnik złożył wykaz pełnego majątku w sądzie.
Dzięki temu komornik będzie wiedział, skąd może ściągnąć pieniądze. Dłużnik musi też dołączyć przyrzeczenie, że spis jest kompletny i prawdziwy. Jeśli przedstawiony wykaz majątku dłużnika będzie niekompletny lub nieprawdziwy, grozi mu odpowiedzialność karna za składanie fałszywych zeznań.
Wniosek o wyjawienie możesz złożyć w 3 przypadkach:
- Jeśli wykażesz, że nie uzyskałeś zaspokojenia Twojej wierzytelności w wyniku egzekucji komorniczej.
- Jeśli przed wszczęciem egzekucji wiesz, że nie uda się ściągnąć należności z przychodów lub majątku dłużnika, o którym wiesz.
- Jeśli zajęty na egzekucji majątek dłużnika nie będzie wystarczający, by pokryć należność.
Ustalenia komornika podczas wykonywania czynności egzekucyjnych
Komornik, prowadząc czynności egzekucyjne, może uzyskać dodatkowe informacje dotyczące majątku dłużnika. Wtedy ma obowiązek poinformować wierzyciela, a ten z kolei może wnieść o egzekucję należności dokładnie z tego majątku.
Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika