Zwrot pieniędzy zajętych przez komornika

Komornik sądowy próbuje odzyskać należny wierzycielowi dług, np. poprzez zajęcie konta. Zdarzają się jednak sytuacje, w których otrzyma np. zbyt wysoką kwotę. Wtedy będzie musiał je zwrócić. Co trzeba wtedy zrobić i ile czasu ma komornik na zwrot środków? Poniżej znajdziesz wyjaśnienie.

Gdy zauważysz, że bank prowadzący rachunek bankowy potracił więcej środków, niż ustalono lub środki wyłączone spod egzekucji warto skontaktować się z komornikiem. By odzyskać pieniądze, trzeba przekazać wniosek do komornika o zwrot nadpłaty, czyli przygotować oficjalne pismo. Wniosek o zwrot pieniędzy składa się bezpośrednio do komornika. 

Zwrot pieniędzy od komornika – w jakich sytuacjach?

Najczęstsze są trzy sytuacje, gdy następuje zwrot środków przez komornika. Gdy:

  • bierzesz udział w licytacji komorniczej, ale jej nie wygrywasz. Sprawa dotyczy tzw. wadium, czyli kwoty, do której wpłaty jest zobowiązany każdy uczestnik np. licytacji samochodu czy nieruchomości. To 10% ceny wywoławczej przedmiotu. Stanowi zabezpieczenie, gdyby osoba, która wygra licytację, uchyla się od wpłaty całości kwoty. Osoby, które wzięły udział w aukcji, ale jej nie wygrały, otrzymają zwrot wadium – następuje on zwykle w terminie od 3 do 7 dni roboczych;
  • jesteś dłużnikiem i banki prowadzące rachunki bankowe przekazały komornikowi za dużo środków;
  • komornik otrzymał środki, których nie powinien (wyłączone spod egzekucji) – wtedy nastąpi zwrot nienależnie przekazanych pieniędzy.

Wniosek do komornika o zwrot nadpłaty

Trzeba sporządzić wniosek do komornika o zwrot nadpłaty egzekucyjnej. Powinny znaleźć się w nim informacje, które będą pomocne podczas weryfikacji danej sprawy – numer sprawy oraz kwotę wskazaną w tytule wykonawczym i dane kontaktowe oraz numer konta bankowego. Można też dołączyć wyciąg z konta, gdzie będzie podana kwota, która została zabrana. 

Ile dni ma komornik na zwrot nadpłaty?

Zgodnie z przepisem art. 22 ustawy z dnia 22 marca 2018 roku „o komornikach sądowych” komornik ma obowiązek przekazywania środków w terminie 4 dni. Nie ma jednak konkretnych regulacji dotyczących dłużnika. Zgodnie z przepisami ogólnymi zwrot pieniędzy zajętych przez komornika powinien nastąpić niezwłocznie.

W przypadku brak zwrotu można złożyć skargę na czynności komornika. Podlega ona opłacie w wysokości 50 złotych. Jeśli komornik nie uzna jej, to sprawę rozpozna Sąd Rejonowy.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego – co dalej?

W niektórych przypadkach komornik może zdecydować o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Może to wynikać z różnych przyczyn, na przykład z powodu niemożności odnalezienia majątku dłużnika lub gdy zidentyfikowane zostaną okoliczności, które uniemożliwiają dalszą egzekucję.

W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego przez komornika, dłużnik powinien otrzymać informację o tym fakcie.

Spis inwentarza Bydgoszcz

Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez komornika